شما اینجا هستید
اجتماعی » شناختنامه شیرکو بیکس منتشر شد

امید ورزنده، نویسنده کتاب، در صفحه اینستاگرام خود این اثر را تلاشی برای شناساندن، بازخوانی و تحلیل دنیای پر از واژه و تصویر شیرکو بیکس، از زبان خودش و دیگران توصیف کرده است.

وی نوشته است: این کتاب، شامل تصویری کامل از زندگی، آثار، احوالات و شعر شیرکو در قالب یادداشت، مقالات پژوهشی، گفتگو و …است تا راز ماندگاری و قدرت شعر شیرکو کشف شود.

ورزنده می نویسد؛ بی گمان شیرکو از تاثیرگذارترین شاعران کورد است؛ شاعری که پای شعر کوردی را به آن سوی مرزها کشاند و جهان را با رنج های ازلی ملت کورد آشنا کرد.

رئیس مرکز تحقیقاتی کردستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی سنندج بر این عقیده است که شاید هیچ عمل سیاسی به اندازه شعر شیرکو نتوانسته باشد فاجعه حلبچه انفال و نسل کشی کرده به دست رژیم بعث را به جهانیان نشان دهد.

ورزنده که دارای مدرک تحصیلی دکتری در رشته زبان و ادبیات انگلیسی است، می گوید: قدرت تخیل سرکش و بی پروای شیرکو و نیز سلطه بر زبان و واژه، وی را از دیگر شاعر معاصرش متمایز می سازد.

ورزنده پیش از این؛ آثاری از جمله؛ شناختنامه ابراهیم یونسی و ترجمه روز شمار دانایی اثر لئو تولستوی را منتشر کرده است.

تاکنون شعرهای شیرکو توسط سید علی صاحلی، رضا کریم مجاور و مختار شکری پور به فارسی برگردانده شده است.

شیرکو بیکس (۱۹۴۰-۲۰۱۳م) از شاعران آوانگارد معاصر زبان کوردی، برنده جایزه ادبی «توخولوسکی» سوئد در سال ۱۹۸۸-۱۹۸۷ و اخذ لقب «همشهری» از سوی بزرگترین انجمن مدنی فلورانس است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سایت خبری سقز رووداو | خبری | تفریحی | شخصی | اقتصادی | ورزشی | فرهنگی