شما اینجا هستید
اجتماعی » طرح جامع تقسیمات کشور در حال تدوین است/ لزوم پیگیری تاسیس استان جدید با محوریت سقز

به نظر می رسد اصلاح تقسیمات کشوری برای تحقق توسعه متوازن، رفع محرومیت ها، برنامه ریزی های متناسب با آمایش سرزمین و اقتضائات فرهنگی و اجتماعی، تسهیل گری در امورات مردم، حل مشکلاتی از جمله تمرکزگرایی و دوری شهرستان ها از مرکز استان و…امری مهم و ضروریست.

🔸 در این راستا پیگیری ۲ مساله در شهرستان سقز حائز اهمیت راهبردی است:
الف- تشکیل استان جدید با محوریت سقز
ب- الحاق مجدد غار کرفتو به شهرستان سقز

باید گفت از گذشته دور تاکنون چندین شهرستان در شمال استان کوردستان و همچنین منطقه مکریان در جنوب آذربایجان غربی دارای پیوستگی جغرافیایی، تاریخی و فرهنگی بوده که شامل شهرستان های سقز، بوکان، مهاباد، سردشت، بانه، پیرانشهر، تکاب، بخشی از دیواندره، شائین دژ و… بوده که جمعیتی بالغ بر یک میلون و ۴۰۰ هزار نفر را شامل می شود.

🔹این شهرستان ها پتانسیل های عمده و کم نظیری در حوزه های گردشگری، اقتصاد و تجارت مرزی، دارای مرز مشترک با اقلیم کوردستان، قرار گرفتن بر روی کریدور شمال غارب به جنوب، تاریخ و تمدن چندهزار ساله، طبیعت بکر، منابع آبی غنی، معادن کم نظیر طلا، آهن و…، فرهنگ غنی و پویا، ارتباطات گسترده اجتماعی با یکدیگر و… دارند، اما متاسفانه هیچ وقت نتوانسته اند متناسب با این ظرفیت ها و پتانسیل ها توسعه پیدا نموده و غالباً در حاشیه و مدار توسعه نیافتگی قرار گرفته اند، برای نمونه تا به امروز هیچ کدام از این شهرستان های مهم دارای فرودگاه، دانشگاه سراسری (حتی در تراز منطقه ای)، راه آهن، منطقه ویژه اقتصادی یا آزاد تجاری و … نبوده و آنطور که شایسته است از سوی مراکز استان فعلی مورد توجه و حمایت قرار نگرفته اند.

🔺به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اصلاح روند فعلی و قرار گرفتن این شهرستان ها در مدار توجه و توسعه نیازمند اقدامات گسترده ای است که بخشی از آن معطوف به سیاست های ملی، تلاش جدی و افزایش سرمایه اجتماعی بین مردمان این منطقه، جذب سرمایه گذاری های کلان، توسعه فرهنگی و… بوده و بخشی از آن از طریق اصلاح ساختار تصمیم گیری های منطقه ای و تقسیمات کشوری است، لذا در این راستا تشکیل استان جدیدی با عضویت شهرستان های فوق الذکر تحت عنوان استان مکریان یا کوردستان شمالی امری ضروری به نظر می رسد.

🔸امید است این طرح مورد توجه نمایندگان شهرستان های فوق در مجلس قرار گرفته و نسبت به تشکیل فراکسیونی برای تحقق این مساله از طریق وزارت کشور و مجلس اقدام نمایند.

🆔 @saqqezrudaw

  1. محمد

    سلام. به نظرم اصلا مهم نیست بوکان مرکز باشه یا سقز. مهم اینه این استان تشکیل بشه. قاعدتا تشکیل بشه به نفع شهرهای سقز مهاباد و بوکان و غیره هست. هیچ امکانات کلانی رو به این شهرها نمیدن.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سایت خبری سقز رووداو | خبری | اجتماعی | کوردانه | اقتصادی | سیاسی | فرهنگی | گزارش | عناوین بین الملل