شما اینجا هستید
اجتماعی » نکاتی در مورد نشست محدوده جاقل/ دستگاه های مرتبط به خود آیند

الف- جاقل کوهی شیب دار و در گذشته دارای کاربری پارک جنگلی بود که چند سال پیش در اقدامی غیرتخصصی و بدون مبنا به کاربری مسکونی تغییر داده شد و کل زحمات قبلی به هدر رفت.

ب ـ امروز باید سازمان های نظارتی مانند سازمان بازرسی و استانداری وارد عمل شوند و عملکرد پیمانکاران قبلی بدلیل اهمال احتمالی در انجام کار و عدم رعایت آئین های تخصصی مورد، ناظرین وقت از جمله راه و شهرسازی وقت و مهندسین ناظر مورد بررسی قرار گیرند.

ج ـ مکان یابی نادرست و تبعیض آمیز مسکن مهر در گذشته و مسکن ملی در حال حاضر بخشی دیگر از مساله می باشد.

در حالیکه در همان دوران ساخت مسکن مهر ده ها پلاک زمین مرغوب در بالاشهر مانند شهرک دانشگاه به روسای ادارات و فامیلان آنها، اعضای شورای شهر، کارکنان مسکن، راه و شهرسازی و فامیلان آنها اختصاص یافت (برخی از آنان حتی شرایط قانونی را نداشتند و بهترین زمین های شهر را برای خود و فامیلانشان اختصاص دادند)، اقشار فقیر و فاقد پارتی مجبور شدند از روی ناچاری به جاقل راضی شوند.

این مساله در حال حاضر هم برای مسکن ملی در حال روی دادن است برخی از زمین های داخل شهر و در بافت قدیمی آن در قالب ادارات دولتی بلااستفاده بوده (مانند شاختمان ترویج کشاورزی در خ شریعتی، انبارهای اداره آب و جهاد در بلوار انقلاب، برخی زمین های راه و شهرسازی در مناطق مختلف شهر)؛ چرا این زمین ها به مردم جهت ساخت مسکن ملی واگذار نمی شود که دسترسی به امکانات برای شهروندان بهتر است و ارزش افزوده بهتری برای اقشار فقیر و جوان بدنبال خواهد داشت.

دـ نهایتا در ساخت مسکن ملی امید است نظارت های کارآمد وجود داشته باشد و مثل دوره قبل (زاگرس) به حال خود رها نشود و با پیمانکاران مطابق قانون رفتار شود، تا شهروندان متضرر نشوند.

ـ نویسنده: یکی از اعضای نظام مهندسی سقز

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سایت خبری سقز رووداو | خبری | تفریحی | شخصی | اقتصادی | ورزشی | فرهنگی