شما اینجا هستید
اجتماعی » با نوجوان بالغ خود چگونه رفتار کنیم؟

در پروسه تربیت فرزندان، دوران بلوغ آنها را مهمترین برهه می نامند. والدین کودک ناگهان متوجه سرکش شدن او می شوند و در این میان ناآگاهی از اصول تربیتی مخصوص این دوره می تواند تبعات بسیار خطرناک و ناگواری بە همراە داشتە باشد. در ادامە ی این مطلب بە نکات و توصیه هایی در مورد بلوغ نوجوانان پرداختە خواهد شد کە می طلبد، والدین نوجوان با همسویی و همدلی هرچە بیشتر با فرزند خویش در طی طریق این دورە حساس و سرنوشت ساز وی را بە گونە ای مطلوب همراهی نمایند:

 

۱ـ بلوغ در واقع حد فاصل بین کودکی و نوجوانی است که با ظهور برخی از ویژگی های فیزیکی و جسمانی همراه می شود. سن رسیدن به بلوغ در افراد مختلف متفاوت است، اما غالباً بین ۱۰ تا ۱۴ سالگی رخ می دهد.

۲ـ به عنوان والدین یک نوجوان، پیش از هر چیز دیگری لازم است اطلاعات خود از دوران بلوغ فرزندتان را افزایش بدهید. اگر بتوانید نسبت به روحیات او اشراف پیدا کنید و رفتارهای بعدی اش را پیش بینی کنید، غافلگیر نخواهید شد.

۳ـ خیلی زود در مورد سن بلوغ با او صحبت کنید. نباید بگذارید دیر شود و نوجوان، با حالت های خاص فیزیکی یا سوالات متعدد خاص این دوره تنها بماند. به او در مورد تغییراتش توضیح بدهید و سوالات وی را بدون پاسخ نگذارید، اما توجه داشته باشید اطلاعات اضافی که نمی تواند هیچ کمکی به وی بکند را نیز در اختیارش نگذارید.

۴ـ هر چقدر بحث در مورد دوران بلوغ را به آینده موکول کنید، سوء تفاهم کودک افزایش پیدا کرده و از تغییرات روحی و جسمی که برایش اتفاق می افتد، بیشتر رنج خواهد برد.

۵ـ خودتان را جای نوجوان تان بگذراید. با او در رنجی که از این دوران می کشد همدردی کنید و اقتضائات این دوره را درک کنید.

۶ـ قطعاً ضرورت دارد که موضع خود را در برابر تمایلات جدید و تقاضاهای تازه نوجوانان خود مشخص کنید. ممکن است او در مورد معاشرت با دوستان، پوشیدن لباس های عجیب یا ایجاد تغییر در نحوه آرایش خود، مطالبات عجیبی از شما داشته باشد. بهتر است بدون فکر کردن در مورد پیشنهادات او، با همه آنها مخالفت نکنید و هر از گاهی اجازه دهید برخی از آنها را تجربه کند.

۷ـ اعتراض به رفتارهای تازه نوجوانان را برای وقتی بگذارید که می خواهد کارهای خطرآفرین و مشکل ساز انجام بدهد. مصرف تنباکو، الکل یا مواد مخدر از این دسته است.

۸ـ انتظارات خود از نوجوانان را ثابت نگهدارید. با تغییر مداوم توقعات تان از او، نوجوان خود را دچار سرگیجه و سردرگمی نکنید. در صورت نشان دادن رفتارهای خوب، تشویق را هرگز فراموش نکنید.

۹ـ به او آگاهی بدهید. کتاب های مخصوص بلوغ که مناسب همین رده سنی است را در اختیار او قرار دهید و البته خودتان هم اطلاعات تازه به دست آورید.

۱۰ـ با والدین دوستان کودک خود در ارتباط باشید. دوران بلوغ، برهه ای است که نوجوان برای برقراری ارتباط با گروه همسالان خود اصرار عجیبی دارد. در ارتباط بودن با والدین رفقای نوجوان تان باعث می شود دورادور او را کنترل کنید.

۱۱ـ این درست است که بروز تغییرات در این دوره اجتناب ناپذیر خواهد بود، اما نه هر تغییری و نه هر میزان. افت تحصیلی تا حدودی طبیعی است، اما اگر نوجوان شاگرد ممتازتان به تنبل ترین دانش آموز مدرسه تبدیل شد، واکنش نشان بدهید. گرایش پیدا کردن به هنجارشکنی گسترده، مصرف الکل و… در کنار هر نوع تغییر عجیبی که بیش از شش ماه ادامه داشته باشد، خطرناک است. در این نوع موارد، کنترل خود را افزایش بدهید و حتماً نوجوان خود را نزد پزشک متخصص ببرید.

۱۲ـ به تنهایی نوجوان در حال بلوغ خود احترام بگذارید. از کلیات کارهایی که انجام می دهد باخبر باشید، اما جزییات را به خودش بسپارید. انتظار نداشتە باشید که او شما را هم به جمع دوستانش دعوت کند؟

۱۳ـ نگران وَر رفتن زیاد نوجوان خود با اینترنت و تلویزیون نباشید. فقط بدانید که چه می بیند و چه می خواند.

۱۴ـ قوانین طبیعی و منطقی وضع کنید تا مجبور به نافرمانی نشود. وقتی به شدت به مسابقه فوتبالی که ساعت ۲۳ شب شروع می شود علاقمند است، نمی توانید او را مجبور کنید ساعت ۲۱ بخوابد.

۱۵ـ شخصیت در حال شکل گیری اش را هرگز در جمع خرد نکنید. این کار عواقب جبران ناپذیر و خطرناکی دارد.

۱۶ـ این دوره نیز سرانجام به پایان خواهد رسید. مثل همه والدین خوب به کودک تان یادآوری کنید که: «با کمک هم وارد این دوران می شویم و با کمک هم از آن خارج می شویم.»

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سایت خبری سقز رووداو | خبری | اجتماعی | کوردانه | اقتصادی | سیاسی | فرهنگی | گزارش | عناوین بین الملل