شما اینجا هستید
اجتماعی » دومین دوره جشنواره فیلم کوردی «مسکو» در روسیه برگزار می‌شود

به گزارش جامعه ایده آل؛دومین دوره جشنواره فیلم کوردی «مسکو» MKFF با مدیریت «گولیزر گردن زری» Gulizer Gerdenzeri، با هدف انعکاس فرهنگ و تاریخ کورد و همچنین زندگی مدرن این ملت، با نظارت وزارت فرهنگ و هنر و جوانان حکومت اقلیم کوردستان، با نمایش ۵۴ فیلم بلند، مستند و کوتاه از کارگردانان کورد از سراسر جهان و همچنین با حمایت «کارو آرت» KARO.Art از روزهای ۸ تا ۲۲ تیر ماه جاری (۲۹ ژوئن تا ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۲) در سالن‌های مرکز سینمایی نمادین «اکتیابر» Oktyabr در شهر مسکو و در سینما KARO 11 Ohta در شهر سن‌پترزبورگ در کشور فدراسیون روسیه برگزار می‌شود.

جشنواره فیلم کوردی Moscow در لیست جشنواره‌های بین‌المللی فیلم قرار گرفته که توسط وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه و به امضای «اُ. بی. لیوبیمووا» O.B. Lyubimova  وزیر فرهنگ این کشور رسیده است و با دستور نامه شماره ۱۶۹۲ مورخ ۲۴ دسامبر ۲۰۲۰ در قلمرو فدراسیون روسیه در سال ۲۰۲۲ برگزار می‌شود.
مسئولان برگزاری دومین دوره جشنواره فیلم کوردی «مسکو» در بیانیه مطبوعاتی اعلام کردند: این یک رویداد فرهنگی شگفت‌انگیز برای همه دوستداران فیلم و همچنین برای کوردهای روسیه و همه کسانی است که نسبت به سرنوشت این مردم قهرمان بی‌تفاوت نیستند. جشنواره فیلم کوردی «مسکو» به فراتر از سیاست و مذهب می‌اندیشد و به سینما به‌عنوان یک هنر اساسی و ابزاری مهم برای تغییرات اجتماعی می‌نگرد و درباره آن اطلاع‌رسانی می‌کند.
آثار حاضر در جشنواره، به سرنوشت، تاریخ و مبارزه سخت کوردها تقدیم شده و به زبان اصلی با زیرنویس روسی نمایش داده می‌شوند. مخاطبان با فرهنگ و زبان ملی مردم باستان و همچنین تاریخ و سنت‌های چند صد ساله و مبارزات کنونی آن آشنا می‌شوند. مراسم افتتاحییه این رویداد سینمایی در روز چهارشنبه ۸ تیر ماه جاری (۲۹ ژوئن ۲۰۲۲) در مرکز سینمایی «اکتیابر» در شهر مسکو برگزار می‌شود.

جشنواره امسال، به هشتاد و پنجمین سالگرد تولد اسطوره سینمای کوردستان «یلماز گونی» کارگردان معروف کورد اختصاص دارد. فیلم افتتاحییه جشنواره فیلم کردی «مسکو» سال ۲۰۲۲ به فیلم افسانه‌ای گونی راهThe Road اختصاص دارد که در نسخه کامل برنده جشنواره بین‌المللی فیلم «کن» در سال  ۱۹۸۲ روی پرده می‌رود.

برنامه رقابتی جشنواره، شامل فیلم‌هایی از ۸ کشور است که توسط کارگردانانی از خاورمیانه و اروپا ساخته شده‌اند.

جشنواره‌های فیلم کوردی سال‌هاست که در پایتخت‌های اروپا و جهان با موفقیت برگزار می‌شوند. در سال ۲۰۲۲ این دومین سالی است که مسکو درهای خود را باز می‌کند و فرصت بی‌نظیری برای دیدن بهترین فیلم‌های کارگردانان کورد را ارائه می‌دهد. همچنین این دوره از جشنواره، فرصت ویژه‌ای برای دیدن فیلم‌هایی از برنامه جشنواره همزمان با مسکو، در سینما KARO 11 Ohta در شهر سن‌پترزبورگ را فراهم می‌نماید.

این جشنواره از طریق نمایش فیلم‌هایی اختصاص داده شده به موضوع کورد و کردستان، به توسعه سینمای بین‌المللی، حفظ هویت ملی و زبان مادری کوردها و همچنین فرصتی برای به اشتراک گذاشتن میراث تاریخی و فرهنگی خود با سایر ملل ساکن در روسیه کمک می‌کند.

جشنواره فیلم کوردی «مسکو» توسط وزارت فرهنگ در فهرست جشنواره‌های بین‌المللی فیلم برگزار شده در فدراسیون روسیه برای سال ۲۰۲۲ گنجانده شده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سایت خبری سقز رووداو | خبری | اجتماعی | کوردانه | اقتصادی | سیاسی | فرهنگی | گزارش | عناوین بین الملل