شما اینجا هستید
اجتماعی » برگزیدگان دومین جایزه ادبی کتاب سال کوردستان معرفی شدند+ تصاویر

دومین جشنواره کتاب سال کوردستان شامگاه پنجشنبه با معرفی نفرات برگزیده این دوره از جایزه ادبی به ایستگاه آخر رسید و برترین های خود را شناخت.
به گزارش سقزرووداو؛ اختتامیه دومین جایزه کتاب سال کوردستان با حضور مدیر کل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کوردستان، جمعی از مسؤولان، نویسندگان و فعالان ادبی و فرهنگی استان با معرفی برگزیدگان در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز برگزار شد.
با رای هئیت داوران دومین جایزه کتاب سال کوردستان، در حوزه هنر و معماری ابراهیم زارعی و رضا قادر بیگ زاده برگزیده و خسرو سینا شایسته تقدیر شناخته شدند.
در حوزه تاریخ و جغرافیا از محمود مبارک شاهی و صالح امین پور به عنوان افراد برگزیده و محمد مریوانی به عنوان شایسته تقدیر، قدردانی شد.
هیئت داوران این جایزه ادبی، در حوزه ترجمه ادبی، محمد رمضانی را برگزیده و عبدالخالق رحمانی و رحیم لقمانی را شایسته تقدیر معرفی کرد.
حوزه نمایشنامه این جایزه ادبی برگزیده نداشت و مفیده مظهر شایسته تقدیر شناخته شد و در حوزه زبانشناسی نیز بختیار سجادی و سعید کرمی برگزیده شدند.
حوزه دین و فلسفه نیز برگزیده نداشت و زاهد ویسی شایسته تقدیر این حوزه معرفی شد.
در حوزه نقد و پژوهش بهروز چمن آرا و جمال احمدی برگزیده و فریدون حسین پناهی نیز شایسته تقدیر معرفی شدند.
با رای هیئت داوران، حوزه روانشناسی و جامعه شناسی جایزه ادبی کتاب سال کوردستان برگزیده نداشت و خالد علیزاده شایسته تقدیر این بخش شناخته شد.
در حوزه داستان و رمان، قادر هدایتی برگزیده و جبار شافعی زاده نیز شایسته تقدیر معرفی شدند و در حوزه شعر نیز رضا علی پور برگزیده و کمال امینی و یونس حسینی نیز شایسته تقدیر معرفی شدند.
با رای هیئت داوران این جایزه ادبی، کافیه جوانرودی و مازیار حسنعلی برگزیده بخش ادبیات کودک و عبدالحمید و سوران سجادی و فرزاد حسن زاده نیز شایسته تقدیر شناخته شدند و در حوزه حقوق نیز کسی برگزیده نشد و تنها اسعد اردلان در این حوزه شایسته تقدیر شد.

شرکت ۴۳۲ اثر در جشنواره کتاب سال کوردستان
در ابتدای این مراسم، دبیر دومین جایزه کتاب سال کوردستان با ارئه گزارشی از روند برگزاری جشنواره، اظهار کرد: این جشنواره با هدف بسط فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، حمایت و تشویق مولفان، مترجمان، مصححان و ناشران استان و حفظ و ارتقای هویت فرهنگی برگزار می شود.
رضا شجیعی ادامه داد: بعد از اتمام مهلت ارسال آثار، ۴۳۲ اثر از ۴۶ ناشر استان به این دبیرخانه این جایزه ادبی ارسال شد که در امروز از آثار برتر و شایسته، تقدیر تجلیل می شود.

کتاب و نوشتن، کلید گنج دانایی است
فرماندار ویژه سقز در اختتامیه جشنواره کتاب سال کوردستان گفت: ۲۰۰ میلیون تومان برای برگزاری جشنواره های فرهنگی و هنری در شورای برنامه ریزی شهرستان اختصاص خواهد یافت.
کامیل کریمیان تاکید کرد: شورا و شهرداری المان کتاب را در یکی از پارک ها نصب کند و یکی از میدانهای شهر به نام کتاب نامگذاری شود.
وی با اشاره به اهمیت فهم و شعور و دانایی در یک جامعه تصریح کرد: هر جامعه ای که داناتر باشد، توسعه بهتر محقق می شود.
جشنواره کتاب کردی بصورت منطقه ای برگزار شود

در ادامه افشین عزیزی رئیس شورای شهر سقز اهمیت اقدامات فرهنگی در توسعه جامعه را یادآور و خواستار برگزاری جشنواره کتاب سال بصورت منطقه ای و با حضور کلیه استان های کردنشین شد.
وی سپس به برگزاری کنگره بین المللی مشاهیر کرد اشاره و از عدم حضور نخبگان و پیشکسوتان سقزی در بین افراد برگزیده انتقاد کرد.
۵برابر شدن قیمت کاغذ

در ادامه مرادی نیا مدیرکل دفتر توسعه کتاب وزارت ارشاد گفت: ۷۰ ناشر در کوردستان در سال ۹۷ تعداد ۳۰۰ عنوان کتاب را علیرغم مشکلات و سختی ها از جمله ۵ برابر شدن قیمت کاغذ، منتشر نموده اند.
وی خبر داد: مجوز چاپ کتاب بزودی استانی می شود تا روند اعطای مجوز تهسیل شود.

لزوم رعایت حق کپی رایت
سخنرانی دکتر بختیار سجادی مدیر گروه زبان و ادبیات کردی دانشگاه کوردستان به ضرورت برگزاری جشنواره های کردی پرداخت و خواستار رعایت حق کپی رایت توسط همگان شد.
گفتنی است دومین جایزه ادبی کتاب سال کوردستان روزهای ۲ و ۳ مردادماه ۹۸ در مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد سقز برگزار شد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سایت خبری سقز رووداو | خبری | اجتماعی | کوردانه | اقتصادی | سیاسی | فرهنگی | گزارش | عناوین بین الملل