شما اینجا هستید
اجتماعی » طرح مسائل و مشکلات شهرستان سقز/ برخورد با فساد اقتصادی ادامه دارد

در این نشست خبرنگاران به طرح مسائلی همچون: وضعیت و چرایی تعطیل شدن روند مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری در شهرستان سقز، سهم سقز از اعتبارات تخصیص یافته در سفر ۳ مقام کشوری (قالباف، جهانگیری و نوبخت)، اجاره بالای خانه و مغازه در سقز، عدم دعوت از خبرنگاران برای جلسات و برنامه های مهم، اعتبارات و دلایل رکود برخی طرح های عمرانی نظیر جاده های سقز- بانه و سقز- بوکان، وضعیت مسکن ملی، کمبود اعتبارات فرهنگی، نبود موزه، مشکلات حوزه بهداشت و درمان از جمله: کمبود امکانات و تجهیزاتی نظیر سی تی اسکن و دستگاه سنگ شکن در بیمارستان شفا، ضعف نظارت و مدیریت در حوزه بهداشت و درمان، کمبود امکانات و تجهیزات خودروهای اوژانس ۱۱۵، نبود دکتر متخصص کلیه، تلاش مشکوک عده ای در سقز برای حذف یا سلب انگیزه از پزشکان فوق تخصص در سقز و….پرداختند.

عدم تکریم ارباب رجوع در برخی ادارات، نظارت ضعیف و غیرمستمر بر بازار و کنترل گرانفروشی ها، کندی آهنگ توسعه خصوصاً در حوزه مدیریت و ترافیک شهری در چند سال گذشته، مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی مانند کارخانه پارچه، ساماندهی ورودی ها و میادین شهر، فروش اجباری برخی اقلام در فروشگاه ها همراه با روغن، لزوم نظارت بر کنترل کیفیت و کمیت پخت نان، نظارت بیشتر بر روند انتخابات و جلوگیری از تخلفات انتخاباتی و اقتدار در صیانت از رای مردم، جوگیری از خام فروشی معادن، وجود مدیران با سابقه بالای ۱۰ سال و عدم تغییر آنان، مشکلات پزشکی قانونی، تسریع و حمایت جهت راه اندازی خط تولید دخانیات جدید، وضعیت پرونده اضافه دریافتی های شورای شهر فعلی و شهردار قبلی، راه اندازی دانشگاه های دولتی و مجتمع عالی سلامت در سقز، لزوم پیگیری ثبت سقز بعنوان شهر پارچه کوردستان و ایران، پیشبرد گفتمان توسعه در شهرستان، بسترسازی برای تبدیل سقز به مرکز استان، وضعیت فرودگاه، کم توجهی و اعمال تبعیض مدیران استانی نسبت به سقز خصوصاً در بحث مرز و ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در سقز و… دیگر مواردی بود که توسط اصحاب رسانه مطرح شد.

 

انتقاد شدید از ضعف مدیریت شهری در ۴ سال گذشته

فرماندار ویژه شهرستان سقز در نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه ضعف مدیریت شهری، بی برنامگی، ناهماهنگی و کم توجهی به منافع عمومی در ۴ سال گذشته بزرگ ترین اجحاف در حق مردم و توسعه شهری بود، امید است با نقش آفرینی نخبگان و مردم این روند تغییر یابد که البته در ماه های اخیر وضعیت تا حدودی بهتر شده است.

 

بهره برداری از فرودگاه در تابستان۱۴۰۰

کامیل کریمیان با اشاره به اینکه ساختمان ترمینال و پلیس فرودگاه سقز تا فرودین سال ۱۴۰۰ آماده می شود، اظهار داشت: از ۳ کیلومتر جاده جایگزین سقز – مریوان ، ۲ کیلومتر آن آسفالت شده و بزودی این جاده جایگزین نیز تکمیل می شود، همچنین در سفر نوبخت ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای جابجای دکل های فشار قوی برق اختصاص و در آینده نزدیک هم پیمانکار جدید این طرح آغاز بکار خواهد کرد.

وی گفت: فرودگاه سقز در تابستان ۱۴۰۰ قطعاً افتتاح می شود.

 

بازگشایی مرز سیف مطالبه عمومی است/ کمبود اعتبارات عمرانی

این مقام مسئول بازگشایی مرز سیف سقز را مطالبه عمومی عنوان و شده اظهار امیدواری نمود با پیگیری های استان کردستان و حکومت اقلیم این مرز بازگشایی شود.

وی کمبود اعتبارات عمرانی را مهمترین مانع اجرای پروژه ها و اعمال ماده ۴۸ در مورد پیمانکاران عنوان و گفت: امسال حدود ۱۰ درصد از اعتبارات شهرستانی تخصیص داده شده اما میزان تخصیص های استانی و کشوری، سفر مقامات کشوری و رایزنی نماینده به مراتب بهتر بوده است.

کریمیان اضافه کرد: ۶ کیلومتر جاده روستایی در سال گذشته آسفالت و به بهره برداری رسیده و همچنین مجوز برای اختصاص آب از سدهای سقز برای ۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی صادر شده است و مجوز آب برای ۳۰۰ هکتار گلخانه هم در سقز صادر شده که می تواند رونق اقتصادی خوبی را به همراه داشته باشد، همچنین زمین لازم برای جابجایی روستای میرده و همچنین تخصیص اعتبار برای احداث خط انتقال آب کشاورزی پایین دست سد چراغویس درنظر گرفته شده است.

فرماندار ویژه سقز به نظارت بر بازار اشاره کرد و تاکید کرد: باید ادارات زیربط نظارت بهتر و بیشتری به واحدهای صنفی سطح بازار داشته باشند و با واحدهای صنفی متخلف برخورد جدی داشته باشند، در این میان احساس مسئولیت شهروندان بسیار موثر است.

 

جذب سرمایه گذاری و جلوگیری از خام فروشی معادن

وی گفت: ساخت کارخانه آهن، دعوت از شرکت کاوه برای احداث کارخانه شیشه و بلور در سقز برای جلوگیری از خام فروشی معادن، ایجاد اشتغال مولد و استفاده بهینه از ظرفیت های موجود صورت می گیرد، همچنین جذب سرمایه گذار از جمله برای دخانیات قدیمی سقز در جریان است و حسب تفاهم انجام شده فاز یک این شرکت تا ۴ ماه دیگر با ایجاد اشتغال برای ۱۰۰ نفر افتتاح می شود.

 

سخت گیری در بررسی صلاحیت کاندیداهای شورای شهر

رئیس ستاد انتخابات شهرستان سقز در خصوص انتخابات گفت: بررسی صلاحیت و سوابق نامزدهای انتخابات شورای شهر با جدیت و با دقت انجام می گیرد و امیدواریم مردم در دوره بعد انتخابات، افراد اصلح، با تخصص و دارای برنامه را انتخاب کنند.

 

برخورد با فساد اداری و اقتصادی ادامه دارد

نماینده عالی دولت گفت: رصد و پایش عملکرد ادارات و نهادهای مختلف و همچنین افراد مختلف با دقت توسط دستگاه های نظارتی و قضایی در حال انجام است و اراده جدی برای برخورد با فساد اداری و اقتصادی وجود دارد و ضمن صیانت از مدیران و افراد پاکدست با افراد متخلف یا فاسد با جدیت برخورد می شود.

وی گفت: قسمت عمده اضافه دریافتی های شورای شهر به حساب شهرداری بازگشت داده شده و شهردار معزول هم باید این کار را انجام دهد، البته این مورد تخلف بوده نه جرم و فساد؛ البته برسی های بیشتر در این پرونده و سایر موارد نیز توسط نهادهای مرتبط در حال انجام است.

 

بررسی ویژه مشکلات حوزه بهداشت و درمان

کریمیان با اشاره به مشکلات مطرح شده در حوزه بهداشت و درمان گفت: ضمن تقدیر از زحمات و تلاش های پرسنل و کادر درمان، مسائل و مشکلات مطرح شده به صورت ویژه بررسی خواهد شد.

 

عملکرد متفاوت رسانه های سقز

فرماندار سقز همچنین با تقدیر از فعالیت های خبرنگاران سقز در مقاطع مختلف خصوصاً ایام کرونا گفت: مدیریت رسانه در سقز در ایام کرونا بسیار موثر و کارآمد بود و اصحاب رسانه در بحث اگاهی و اطلاع رسانی از شیوع کرونا و ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی مناسب عمل کردند و سقز  از این لحاظ و کنترل کرونا متفاوتر و موثر تر از بقیه شهرها عمل نمود.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سایت خبری سقز رووداو | خبری | تفریحی | شخصی | اقتصادی | ورزشی | فرهنگی